среда, 20. новембар 2013.

Светски дан детета

УН су пре готово шест деценија прогласиле 20. новембар за Светски дан детета, како би се јавности скренула пажња на све обавезе које друштво има према деци, као и на најважније проблеме с којима се деца суочавају. Пријатељи деце Србије упозоравају да малишани у Србији и даље живе у атмосфери пораста сиромаштва и насиља, пада квалитета образовања и здравствене заштите.
На Светски дан детета организација Пријатељи деце Србије подсећа државне, невладине институције, организације, појединце да деца у Србији и даље живе у атмосфери пораста сиромаштва и насиља, пада квалитета образовања, здравствене заштите и мањка садржаја који подстичу здрав развој, креативност, стваралаштво, толеранцију.
Свако друго дете у узрасту до 14 година доживело је неки облик насиља у породици или у школи, а 13,7 одсто је сиромашно, подсећа организација Пријатељи деце Србије.
Иако су спроведене значајне системске реформе у дечјој заштити, здравственој заштити, инклузивном образовању и основном образовању и васпитању, оне нису довољне и у пракси се не спроводе доследно.
Такође, доступност образовних, спортских, игровних и креативних садржаја све више је комерцијализована, па самим тим све мање деце има прилику да се додатно образује и развија.
Како се наводи, свако пето дете у Србији пре школе нема ниједну књигу, а Светски дан детета је прилика да се подсетимо и да заједно учинимо што више за једно дете, за сву децу, за друштво у целини.
"Нашој деци припада и треба подршка у физичком, менталном, духовном, моралном и друштвеном развоју, игра, образовање, култура, уметност", поручено је у саопштењу.

Светски дан детета проглашен је 20. новембра 1954. у Генералној скупштини Уједињених нација. Пет година касније, 20. новембра 1959. УН су усвојиле Декларацију о правима детета, а тачно 30 година потом и Конвенцију о правима детета, коју је Србија прихватила.
Светски дан детета обележава се с циљем да се скрене пажња јавности на све обавезе које друштво има према деци, као и на најважније проблеме с којима се деца суочавају.

Извор:http://www.rts.rs/page/stories/ci/story/124/%D0%94%D1%80%D1%83%D1%88%D1%82%D0%B2%D0%BE/1448852/%D0%A1%D0%B2%D0%B5%D1%82%D1%81%D0%BA%D0%B8+%D0%B4%D0%B0%D0%BD+%D0%B4%D0%B5%D1%82%D0%B5%D1%82%D0%B0.html

Нема коментара:

Постави коментар